Ungvári Miklós ezüstérmes

Ungvári Miklós ezüstérmes

2012. 07. 29.
Megosztás

A 66 kg-os Ungvári Miklós ezüstérmet szerzett vasárnap a londoni olimpia cselgáncstornáján.

Az első két meccsét a várakozásoknak megfelelően simán hozta, a legjobb nyolc közé jutásért azonban már keményebb feladat várt rá: a szlovén Rok Draksic személyében.
Nagy csatában őt is sikerült legyőzni, majd a negyeddöntőben a lengyel Zagrodnik sem tudta Bíró Tamás tanítványát feltartóztatni, így Ungi bejutott a legjobb négy közé!
Tizenhat évvel ezelőtt, az 1996-os atlantai olimpián vívhatott legutóbb elődöntőt magyar judós...

Az első összecsapásra az afgán Faizzada ellen került sor. Az ellenfél – aki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság rendkívüli szabadkártyájával került a mezőnybe – láthatóan borzasztóan örült annak, hogy szerepelhet a londoni olimpián, még akkor is telefonát szurkolóival, amikor a beszólításra várakozott Ungvári oldalán. A tatamin aztán csak tizenhét másodperc jutott neki, a Tatabánya SC-Ippon Judo 66 kilós klasszisa ipponnal jutott be a legjobb harminckettő közé.

A második meccsre sem kellett soká várni. A belize-i Sanchez már nem telefonálgatott, az övét is tisztességesebben megkötötte, mint az afgán versenyző, ennek ellenére kevesebb ideig húzta, őt tizenöt másodperc alatt intézte el Ungvári Miklós.

A legjobb nyolc közé jutásért egy igen kellemetlen ellenfél következett: a világbajnoki ötödik helyezett, kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes szlovén Rok Draksic, aki legutóbbi két összecsapását megnyerte a magyar judós ellen, 2012-ben a tuniszi Grand Prix döntőjében, illetve az idén áprilisban, a cseljabinszki Eb bronzmeccsén kerekedett felül.

Elérkezett az idő a visszavágásra! Ezt Ungi is így gondolta! Felvette Draksic harcos stílusát, és ráerőltette az akaratát. Előbb a sok "maszatolás" miatt mindkettejüket intették, majd passzivitás miatt Draksic kapott büntetést. Ez a jukónyi előny ki is tartott a végéig, bár közben több ígéretes indítást is láthattunk Ungváritól. A rutinos magyar judós a sorsdöntő győzelem után sem állt meg nyilatkozni, leszegett fejjel ment tovább az útjára.

Amelyet a negyeddöntőben a lengyel Pawel Zagrodnik keresztezett. Az U23-as Európa-bajnoki ezüstérmes ellenfél váratlanul került az olimpiai mezőnybe, hiszen a lengyelek első számú 66 kilósa, Tomasz Kowalski súlyos motorbalesetet szenvedett. Zagrodnik is kvalifikációs helyen állt a ranglistán, így beugorhatott sérült honfitársa helyett. Ha már beugrott, alaposan fel is forgatta az ágát: előbb nagy meglepetésre kiütötte a kétszeres vb-ezüstérmes brazil Cunhát, majd aranypontos meccsen egy intéssel felülmúlta a korábbi Európa-bajnok örmény Nazarjant is.

Ungvári Miklós korábban három világversenyen is találkozott Zagrodnikkal, a 2009-es rotterdami világbajnokságon, illetve a tavalyi isztambuli és az idei cseljabinszki Eb-n is a magyar csillag nyert.

A londomi judócsoda folytatódik: a spanyol Uriarte sem tudott ellenállni, Ungvári Miklós így bejutott a döntőbe, ahol a a grúz Lasa Savdatuasvilivel mérkőzött.

A háromszoros vb-bronzérmes és Európa-bajnok magyar versenyző a fináléban a nála 11 évvel fiatalabb, junior Eb-első grúz Lasa Savdatuasvili ellen lépett tatamira, aki már a felnőttek között is letette névjegyét idén egy Eb-bronzzal. Ungvári afgán, belizei, szlovén, lengyel és spanyol, míg riválisa chilei, francia, brit és japán dzsúdóson keresztül jutott a döntőbe.
Savdatuasvili az egész nap folyamán rendkívül agresszívan küzdött, a világbajnok japán Ebinuma Maszasit ipponnal verte az elődöntőben.

A rutin és a fiatalság összecsapására telt ház, 8000 néző volt kíváncsi az ExCeL központ cselgáncstermében.
Savdatuasvili rendkívül vehemensen, szinte vadul támadott, egy perc múlva pedig jukót érő levitellel megszerezte a vezetést.
Ungvári a földön megpróbálta megkontrázni, de nem sikerült. Két perc elteltével a japán vezetőbíró intette a magyar versenyzőt.
Ungvári innentől folyamatosan támadott, több ígéretes akciója is volt, de egyikért sem kapott pontot.
A földön hiába próbált fogást találni a grúzon, az nagyon jól védekezett, s megőrizte előnyét az ötödik perc végéig.

A cselgáncsozó Ungvári Miklós reméli, hogy majd tud örülni az olimpiai ezüstéremnek, amelyben úgy érzi, két évtized munkája fekszik.
"Szeretném megköszönni az edzőmnek, Bíró Tamásnak, akivel az elmúlt fél évben gyakorlatilag együtt éltünk, azt a két évtizedes munkát, amelynek ez az olimpiai ezüstérem az eredménye" - nyilatkozott az elvesztett vasárnapi döntő után a 66 kg-os dzsúdós. "A családomnak, édesanyámnak, testvéreimnek is szeretném megköszönni, akik kijöttek ide szurkolni nekem, s elnézést, ha a nap végére csalódást okoztam, nem ezt akartam."

A tatabányai versenyző a fináléról elmondta, számított rá, hogy az elején a grúz Lasa Savdatuasvili azonnal támadóan lép fel.
"Az előző meccsekről tudtuk, hogy az utolsó másfél percre el fog fáradni, de bevallom, nekem sem volt könnyű, én is elfáradtam" - mondta a 31 éves Ungvári, hozzátéve, reméli, majd tud örülni az olimpiai ezüstéremnek. "Hajtós Bertalan számára a mai napig fájó emlék az elvesztett olimpiai döntő, még most is könnyes szemmel mesél róla. Nekem is az egész életemre bennem lesz, hogy nem tudtam nyerni, pedig itt voltam a siker kapujában, de nem tudtam belépni Kovács Antal mellé."

Bíró Tamás szerint Ungvári fantasztikusan dolgozott egész nap.
"Neki 2008-ban kellett volna olimpiát nyernie, akkor volt a topon. Már nem egy fiatal versenyzőről van szó, sokat kell fogyasztania, s összeakadt egy fiatal csikóval, aki nagyon jó napot fogott ki. Nem vagyok elégedetlen, de Miklós igen. Az elmúlt két olimpián nem volt szerencséje, most igen, nagyon sok nagyágyú elhullott menet közben. Az elmúlt egy évben olyan lelkiállapotban volt a testvére és magánéleti okok miatt, hogy nagyon nehéz volt felrázni."
Ungvári Miklós testvérét, a szintén válogatott cselgáncsozó Attilát doppingvétség miatt eltiltották tavaly, a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) a héten részben tisztázta a vádak alól.

Ungvári olimpiai ezüstérmével megkoronázta pályafutását, és - a szintén dzsúdós Csernoviczki Éva szombati bronza után - a magyar küldöttség második érmét szerezte a XXX. nyári játékokon. London előtt legutóbb magyar dzsúdós 20 éve, az 1992-es barcelonai játékokon állhatott dobogóra, akkor egy arany-, két ezüst- és egy bronzérem volt a mérleg.

(Forrás: judoinfo/MTI)